
Пазарът на недвижими имоти в България продължава да бъде във възход, а според експертите тази тенденция няма да се промени в близко бъдеще. В интервю за Явлена, нашият управител Младен Веселинов сподели своето професионално мнение относно факторите, които движат пазара.
Големият процент от сделките са ново строителство
Основният дял от продажбите с ипотечен кредит са първични продажби ново строителство, твърдят кредитните консултанти от Creditmap. Тези продажби държат между 80 и 90 процента от пазара на ипотечни кредити.
Преобладаващият профил клиенти са младите семейства с едно дете. Това са хора на възраст между 25 и 35 години, които обикновено купуват своя първи дом. Затова на първо място сделките са за двустайни жилища. През последните години се наблюдава увеличение и на продажбите на тристайни апартаменти. Данните на Creditmap показват, че средният размер на сделките с ипотечен кредит е 250 000 лева (близо €130 000).
Лихвите – на историческо дъно
Активният пазар на ипотечните заеми у нас е силно мотивиран от ниските лихвени проценти. В момента те са на историческо ниски нива, като основната част от сделките се сключват при лихва от 2,2% – 2,5%, за клиенти с добър кредитен профил, които са изрядни длъжници. За разлика от преди, размерът на лихвата все по рядко бива обвързван с превод на заплатата в същата банка. Това все още се смята за плюс от банката-кредитор, но не толкова съществен както преди време.
„Единственото притеснение на клиентите е какво ще стане с лихвите по ипотечните кредити след евентуалното ни приемане в Еврозоната. Има опасения, че те ще се увеличат, но има и клиенти, които не се притесняват“, коментира Анас Хамид – мениджър на Фронт офис на Явлена в София.
Водещи банкери обаче заявиха, че такова увеличение не се очаква, защото българските банки имат значителен привлечен ресурс – близо 140 млрд. лв., и то много евтин. По-скоро лихвата може да се вдига плавно напред във времето.
Рисковете са малки
Рисковете за потребителите на ипотечни кредити не са особено големи в настоящия момент. Безработицата в страната е много ниска, заплатите нарастват над нивото на инфлацията. БНБ стриктно контролира пазара, като е въвела ограничение средно за банките общият размер на ипотечните кредити да не е повече от 85% от стойността на обезпеченията по тях. В същото време, в момента банките като цяло подържат средна стойност на кредитите от 75% спрямо обезпеченията, показват данни на Creditmap.
„Рискът се определя от това дали можеш да си позволиш месечната вноска. Данните показват, че вноските по кредитите на купувачите са средно под 50% от месечните им доходи. Аз не виждам никакъв риск при това съотношение. Имотите поскъпват, доходите се вдигнат, а лихвите са повече от добри“, коментира за Явлена Младен Веселинов, управител на Creditmap.
Източник: Явлена
Повече може да прочетете тук: https://www.yavlena.com/bg/blogs/2565